Znečistenie ohňostrojom, informáciami alebo intoxikáciou?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

V posledných rokoch na webe prekvitajú články proti ohňostroju. Niektorí novinári neváhajú oznámiť prehnane vysoké čísla alebo dokonca použiť utajené skutočnosti, aby ich senzačné články generovali návštevnosť na ich stránkach. Je to dobrý spôsob, ako použiť určité výrazy, ktoré vyhľadávajú používatelia internetu počas Silvestra a Nového roka ,  aj keď novinár nemá konkrétne čo oznámiť.

V článku „Sú ohňostroje znečisťujúce? » Novinárom  zverejnený 31. decembra 2019 na webovej stránke Futura Planète porovnáva údaje za ohňostroj v Paríži so spotrebou automobilu … automobilu.

V otvorenom liste a pomocou vlastnej ukážky Edouard GREGOIRE ukazuje, že na tento druh intoxikácie si musíme dávať pozor.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157930568622816&set=a.480418882815&type=3

„Unavený z čítania závislých článkov týkajúcich sa zábavnej pyrotechniky som sa rozhodol odpovedať na jedného z týchto kritikov v otvorenom liste, ktorý ma len zaväzuje.“

Vážený novinár Futura Planète,

Pyrotechnika sa opäť stala obeťou závislého článku, a to Vašim perom. Sám o sebe to chápem, my, profesionáli z oblasti ohňostrojov, sme si vedomí toho, že naša činnosť nie je najekologickejšia (ale pracujeme na tom), ale čo mi vadí, je spôsob, akým čísla prezentujete v prospech Vášho článku.

Na začiatok, a ako iste viete, ohňostroj funguje vďaka ohňovému trojuholníku, dochádza k spaľovaniu a preto dochádza k uvoľňovaniu CO2, ako u Vašich kachlí na drevo v celej krajine … Do tohto momentu teda nič neprirodzené …

Ako odborník v tomto odvetví a podobne ako mnoho ďalších mojich kolegov viem, že Vaše údaje o ohňostrojoch  v Paríži sú 10 -krát vyššie ako sú naozaj. Áno, parížsky ohňostroj nie je 30 ton prášku, ale 3 tony, takže začínate zle … Neviem, kde ste našli tieto informácie, ale rozhodne nie pre mesto Paríž, ani pre spoločnosť zodpovednú za show … Pokračujme však!

Píšete vo svojom článku, citujem: „Ohňostroj, ako bol 14. júla, s 30 tonami prášku,  teda premieta do atmosféry 14,7 tony CO2, čo je ekvivalent 67 000 km cesty benzínovým autom.

Zdroj:

https://www.futura-sciences.com/planete/questions-reponses/pollution-feux-artifice-sont-ils-polluants-793/

Vydeľme najskôr Vaše údaje 10-imi, pretože Vaša prvá číslica je nepravdivá, potom nájdeme:

3 tony prášku, 1,47 tony CO2 a cesta 6700 km.

Ak obnovením výpočtu vezmeme denný priemer počtu kilometrov prejdených autom v roku 2018 na osobu, t. j. 35,9 km/deň , zdroj :

https://fr.statista.com/statistiques/484345/distance-parcourue-en-moyenne-par-voiture-france/

a tento priemer vynásobíme počtom automobilov, ktoré každý deň cestujú po cestách Francúzska, tj. približne 15 320 766 áut,  zdroj:

https://www.planetoscope.com/automobile/836-.html

Získame nasledujúci výsledok:

550 015 523 km (výsledok 1 – 35,9 x 15 320 766 ) prejdených každý deň vo  Francúzsku,

22 917 313 km každú hodinu (výsledok 1/24),

381 955 km každú minútu (výsledná hodina / 60),

6 395 km každú sekundu (výsledkové minúty / 60) …

Počkajte … 6 395 km, takmer dosiahneme vašu hodnotu 6 700 km (67 000/10) …

Takže každú sekundu premávka vozidiel  produkuje toľko CO2 koľko strieľame celý ohňostroj v Paríži… A to nehovorím o dlžke trvania, pretože 3 tony parížskeho prášku sa nespotrebujú za jednu sekundu, ale za 30 minút …

Tu je ďalší zábavný fakt, drahý novinár, vedeli ste, že napísaním vášho závislého článku a ja tým, že vám odpoviem, sme vypustili CO2?

Pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, používanie internetu predstavuje 3,7% celosvetových emisií, čo je ekvivalent všetkej leteckej dopravy na svete. … Konkrétne to predstavuje, len pre internet, 400 g CO2 emitovaného na obyvateľa v priemere každý rok. zdroj:

https://www.energuide.be/fr/questions-reponses/est-ce-que-jemets-du-co2-quand-jutilise-internet/69/

Čo je smiešne na tom všetkom, je to, že váš článok vaši kolegovia preberajú ako Znečisteneie, skrytá tvár ohňostroja.

https://www.lci.fr/planete/environnement-la-pollution-face-cachee-des-feux-d-artifice-2141675.html

čím propagujú zlý imidž ohňostroja …

Pokiaľ ide o prvky ako „Propellant“, nechám vás študovať výrobu zábavnej pyrotechniky a budeme o tom hovoriť znova …

Pekný deň, drahý novinár!

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok alebo ďalších informácií, nás neváhajte kontaktovať.